Ahol énekeltünk

   Sarlós Boldogasszony-kegykápolna
   A cikk forrása: www.csodalatosmagyarorszag.hu

   A szigetközi búcsújáróhely, a máriakálnoki Sarlós Boldogasszony-kegykápolna 1874-ben készült a kora középkori román építészet stílusjegyeinek felhasználásával. A kicsi, de annál ismertebb kápolnát a Mária-kultusz emeltette, több csoda is fűződött a kápolnához.
   Egyik legenda szerint egy arrafelé dolgozó földművelő (vagy halászember) talált a forrás közelében egy Mária képet, és azt hazavitte. Otthonában csodájára jártak e képnek, de később visszavitte a forrás közelébe, és ott egy nyílt épületet emelt a szentkép elhelyezésére, önmagának pedig egy kis házikót, s ott maradt remetének a kép mellett.
   Másik verzió szerint egy katona ment a forráshoz gyógyítani sebeit. Egy nem katolikus vallású katonatiszt kinevette a csodaforrásban hívő katonát, de rövid időn belül az ő lába is kisebesedett. Elkeseredésében visszament a forráshoz, és ott a Szűzanya segítségét kérte. Ő is meggyógyult.
   Harmadik változat szerint egy katona talált egy Mária képet és szobrocskát a forrásnál, amit a falu templomának átadott. Megmagyarázhatatlan módon a kép és a szobor eltűnt a templomból, és ismét a forrás közelében találták meg. Ezért úgy határoztak, hogy állandó láthatás végett a forrás mellett helyezik el.
   Az ártérben fekvő kis építményt az áradás többször elöntötte, de mégsem a víz, hanem 1873-ban tűz pusztította el. A mennyezet leszakadt, az oltárkép elégett, de a Mária-szobor – újabb csodás elem – csak megpörkölődött. Közben a kis kápolna neves búcsújáróhellyé vált. Évente több tízezren zarándokoltak el gyógyulást keresve. Ezt tudva az már nem is csoda, hogy a következő évben új kápolna védte a tűztől megmenekült Mária-szobrot.
   Jellegzetes román elem a bélletes kapu, amit pillérek tesznek hangsúlyossá. A pilléreken szobrok állnak, a kapu felett erkélyes lezárás. A homlokzaton jellegzetes neoromán vakolatdíszítés fut végig. Az egyszintes torony homlokzatát a romantikára jellemző íves ablakok törik át. A belső is a historizmust idézi. A szentély boltozatának kék egén csillagok ragyognak. Középen szép, szabadon álló oltár látható.
   A máriakálnoki kegykápolna szentélyének dísze a víztől-tűztől megmenekült Mária szobor. A szobrot a tűzvész után átfestették, és a kisded koronát, Mária koronát, ezüst jogart és arannyal áttört brokátköpenyt kapott.
   A kegykápolna zarándokhely, a mai napig zarándokok sokasága látogat Máriakálnokra.


   Egyéb források:   

   www.bucsujaras.hu
   uj.miserend.hu

Máriakálnok, 2023. október 14.

          Képkockáink a videó helyszínéről:

          A dal videója: