A győri Kálvária
A cikk forrása: m.utisugo.hu
A XVIII. századi barokk kálvária hét stációkápolnából áll. Lezárásában két fazsindellyel fedett, kupolás, Witwer Márton által tervezett barokk kápolna áll: a Keresztről levétel-kápolna és az ún. Dizmás-kápolna.
A Kálvária-domb a három győri parti dűne egyike. A dombon temetkeztek már a kelták, majd később a rómaiak is. A középkorban itt állt a Szent Adalbert prépostság temploma és káptalani székháza, mely épületek a török időkben megsemmisültek. Ezután a katonák és közrendűek vesztőhelye volt a dombon 1714-ig, amikor is elkezdték a mai Kálvária két kápolnáját és a hozzá tartozó Golgota szoborcsoportot felépíteni Witwer Márton tervei alapján. Ezek 1725-re készültek el.
A kőfallal védett Kálváriadombra széles, mellvéddel övezett lépcsősor vezet fel, a lépcsők a Golgota szoborcsoporthoz vezetnek. A Golgota mögött egy kisebb, huszártornyos kápolna, a Dizmás-kápolna áll. Közvetlenül mellette látható a Keresztről levétel kápolna karcsú, a templom terébe épített tornyával. Szokatlan, háromkaréjos alaprajzú hajója kupolás, fazsindely fedésű. A Kálvária dombon a Dizmás-kápolnától északra, a dombba félig beépített Levétel a Keresztről kápolna között épült fel jeruzsálemi minta alapján a kisméretű Szentsír kápolna. A Belváros felől a dombhoz vezető Kálvária utca mentén keresztúti stációk találhatók, melyek a két kápolnával egy időben épültek. Az íves párkánnyal záródó szoborfülkéiket szintén Witwer tervezte, a festett, parasztbarokk, népiesen naturalista szobrokat pedig Paulo Kirnegger alkotta.
A világháborúk pusztításai után folyamatosan romló állagú állapotú épületegyütes felújítása a kápolnák 1991-es belső kifestésével fejeződött be, Szakács András apát-plébános működése idején. A felújított épületeket 1991. szeptember 11-én ünnepélyes szentmise keretében áldotta meg a Szent Kamillus Egyházközség apát-plébánosa.