Mások rólunk

   A hangraforgó zeng a fű között...   >>>
   Beszélgetés F. Sipos Beával és Faggyas Lászlóval

 Simon Erika 
A művészházaspár duója tizenöt éve választotta Radnóti Miklós Majális című versének első sorát életútjuk mottójaként. Radnóti tragédiája Győr közelében teljesedett be, melynek szorongató sejtelme az 1944 májusában írt költeményben már jelen van. A Hangraforgó együttes kettejük több évtizedes tanári, énekes pályájának kiteljesedését szimbolizálja, sok fesztivál-fellépéssel, önálló hanglemezzel.

– Gyermekkorotok zenei, irodalmi élményeit melyik táj, milyen környezet ihlette? Mi vezetett el benneteket a magyar történelem, irodalom múltjának és jelenének zenét, dalokat fakasztó élményéhez?

– Két irányból érkeztünk a Hangraforgóba – mind zenei, mind földrajzi értelemben. Egyrészt a szatmári-nyírségi táj, a kisvárosi környezet, másrészt Veszprém, Győr nyüzsgő városi élete határozta meg gyerekkorunkat; népmesék, történelmi regények, majd később hatni kezdtek a szülőföld irodalmi hagyományai is – Kölcsey, Móricz sűrű nyelvezete, és a kortársak: Ratkó József szellemisége, az általa létrehozott Hangsúly hangos irodalmi és művészeti folyóirat eszmeisége.

– Janus Pannoniustól a kortárs versekig ível dalaitok világa. Hogyan alakult ki ez a nagy repertoár?

– A repertoár fokozatosan alakul és bővül – jelen időben, hiszen nem lezárt életműről van szó –, miközben folyamatosan keressük a kortársak megéneklésre kívánkozó gondolatait. Ezzel párhuzamosan egyre távolabb is nyúlunk az időben, s Petőfi, Arany, majd Csokonai, s még korábbról Balassi, Janus Pannonius megzenésítésén túl a ránk maradt históriás énekeket, népénekeket is megénekeljük. Sokszor úgy tűnik – leszámítva persze az időhatárokat –, hogy gondolataiknál, verszenéiknél, versformáiknál fogva e jó magyar költők mintha csak egy asztaltársaság lennének: ők és mi, mai dalnokok, közös nyelvet beszélünk.

– Már egész ifjan is muzsikáltatok, külön-külön életútjaitok kezdetén. Hogyan találtatok egymásra?

– Kettőnket a dalostalálkozók hoztak össze két országrész távolából, és kiderült, hogy közös zenei világunkban jól ötvözhető hozott zenei útravalónk: a népzenei ihletésű, de klasszikus zenei alap a mai dalos, rockos ízzel. A versek világa olyannyira sokszínű, hogy hol egyik, hol másik műfaj érvényesül jobban – ahogy a vers kívánja.

– Járjátok az országot, falvakat, városokat. De muzsikátok eljutott távoli világrészekbe is. Melyek voltak a legemlékezetesebb utazások?

– Ahogy megvoltak a régi idők végvári katonái, úgy a mai kor „végvári” dalosai is léteznek: mi ilyen „végváriak” vagyunk – általában kisebb közösségeket, településeket keresünk fel a dalainkkal. A „nagy kaland” számunkra a tavalyi Ausztráliai utazás volt, ahol két hónapon át a magyar kisközösségeket jártuk; muzsikáltunk óvodában, iskolában, cserkésztáborban, idősek otthonában, katolikus misén, református istentiszteleten, ötvenhatosok közösségében.
   Az egyik legemlékezetesebb pillanat volt, amikor a Huszárgyerek, huszárgyerek... sorait együtt énekelte velünk az öregotthon közössége, s úgy éreztük, eltűnik alóluk a tolószék, s eltűnnek a korlátok. A szemükben régi fények csillogtak, emelkedett lélekkel odaénekelték magukat a számukra már elérhetetlen messzeségbe került szülőhazába.

– Mit jelent számotokra mostani életetek színhelye, Győr: a család, a város múltja és mai mindennapi élete?

– Győr az otthonunk, családdal, munkahellyel kötődünk a városhoz, ahol egyre nagyobb ismertségre teszünk szert. A megyei könyvtár támogatja és segíti működésünket, intézményeiben szeptembertől már hetedik évadját indítjuk a Hangraforgó Klubnak.

– A mai költészet sok jelentős személyiségének lelki közelségében éltetek. Kányádi Sándor nemrég halt meg. Énekeltétek az ő verseit is, találkoztatok többször vele. Hogyan őrzitek a szívetekben?

– Sándor bácsival többször találkoztunk, vendége volt a fesztiválunknak, mindig szeretettel volt irántunk. Szinte nincs is koncert, hogy ne énekelnénk tőle: a Két nyárfa vagy a Fehéringes vers – gyerekeknek az Ács, Takács, Kovács, Szakács – elhangzik, amerre megfordulunk. Korunk szelíd szavú nagy költője volt, aki mondta, amit mondania kellett, végigjárta Magyarországot; örülünk, hogy ismerhettük, és lehetőségünk van tovább hordoznunk a verseit.

– Hogyan bővül az a költői világ, mely számotokra dalokat ihlető lehet?

– Van egy nagy előnyünk: szinte szobányi méretűvé nőtt a hangszereink mennyisége, melyek között sok különleges instrumentum is van. Ilyenek például a lantjaink, a mandolin, az oud, a saz, a baglama, de népzenei hangszereink (koboz, tambura, domra, balalajka) mellett a gitárok többféle változata, és rengeteg ütőhangszer egészíti ki koncertjeink állandó résztvevőit, a hegedűt, a furulyákat, ukuleléket. Ez a hangszerbőség lehetőséget ad számunkra, hogy adott korok verseit, népénekeit, históriás énekeit a legkorhűbb hangzással adhassuk elő. A repertoár mindig növekszik, attól függően, hogy milyen feladatok várnak ránk egy-egy újabb felkérés (ünnepi rendezvények, évfordulók, alkotótáborok, kötetbemutatók, óvodai előadás-sorozatok, klubrendezvényeink, stb.) során. Természetesen gyakran zenésítjük a szívünkhöz legközelebb álló költők verseit.

– Mit hoz 2018 második fele, milyen események várnak rátok?

– Nem tekinthetjük lezártnak eddigi dalkincsünket, sok feladat és énekelt vers vár ránk; terveink között szerepel a már meglévő dalokat tematikus lemezekre énekelni. Tizenöt éve muzsikálunk együtt, barátainkkal kiegészült koncerten adunk még az idén reprezentatív válogatást: ezek vagyunk, itt tartunk most.


   (KERESZTÉNY ÉLET, XXVI. évf., 29. sz., 6. oldal – 2018. július 22.)   




Írások, cikkek

    Verses dalokkal a magyar kultúráért
       ORSZÁGÚT, 2023. november

    Hangraforgó 20
       GYŐRI SZALON, 2023. október

    Rendhagyó bemutató
       FACEBOOK – ART'HÚR IRODALMI KÁVÉHÁZ, 2023. június

    Üdítő zenék, lélekemelő pillanatok
       AZ ÉN VÁROSOM, GYŐR, 2022. november

    Lélekrezgető dallamok
       KISALFÖLD, 2018. szeptember

    A dalaink váljanak közkinccsé!
       GYŐR+ HETILAP, 2018. szeptember

    A hangraforgó zeng a fű között...  
       KERESZTÉNY ÉLET, 2018. július

    1956 emlékezete – Nekünk nem szabad feledNI
       GYŐRI SZALON, 2017. október

    Költemény vagy dalszöveg – dalok és énekelt versek...
       MAGYAR ÉLET, 2017. szeptember

    Meghittebb kapcsolatban a verssel
       EVANGÉLIKUS ÉLET, 2017. május

    Talpalatnyi haza Sydney-ben
       KISALFÖLD, 2017. január

    Nekünk nem szabad feledNI
       GYŐRI SZALON, 2016. október

    Zenével a versek szolgálatában
       KISALFÖLD, 2016. szeptember

    A Hangraforgó
       GYŐRI SZALON, 2016. szeptember

    Magyar táj, magyar ecsettel
       GYŐRI SZALON, 2015. december

    Jó volna szólni szebben
       GYŐRI SZALON, 2015. november

    Magyar sors a sorsom
       GYŐRI SZALON, 2015. október

    Viadalhelyeken véressen, sebessen
       GYŐRI SZALON, 2015. június

    Oly korban éltem
       GYŐRI SZALON, 2015. május

    A hangraforgó zeng a fű között
       GYŐRI SZALON, 2015. április

    Most szép lenni katonának
       GYŐRI SZALON, 2015. március

    Te csak virág légy, drága csecsebecs...
       GYŐRI SZALON, 2015. február

    Hozzád kiáltunk, Uram!
       GYŐRI SZALON, 2015. január

    Oly korban éltem én
       GYŐRI SZALON, 2014. december

    Humor a költészetben, költészet a humorban
       GYŐRI SZALON, 2014. december

    A mindenséget vágyom versbe venni
       GYŐRI SZALON, 2014. november

    A hangvilla két ága
       IRODALMI MÉCSES, 2014. június

    Az énekelt versek (fél)napja
       KISALFÖLD, 2011. április

    Ötszáz évnyi magyar költészet verseivel tisztelegnek
       GYŐRI KÖZÉLET, 2011. március

    Az énekelt vers nagy erő
       KISALFÖLD, 2011. január

    És a vers kiszabadul a fehér koporsóból
       GYŐRI KÖZÉLET, 2009. október

    Az ígéret betartatott
       MÉCSVILÁG, 2004. július