Az énekelt versek (fél)napja >>>
A költészet ünnepén 12 óra alatt 12 témában 200 énekelt vers hangzik el a Zichy-palotában. A Hangraforgó együttes maratoni programjával a magyar irodalom jeles alkotásait és alkotóit kívánják népszerűsíteni.
Gülch Csaba
Az eredeti ötlet szerint egész eddigi munkásságukat szerették volna bemutatni egy versmaratonon a Hangraforgó együttes tagjai. Aztán F. Sipos Bea és Faggyas László ünnepi alkalomként a költészet napját, április tizenegyedikét választotta sajátos koncertjéhez. Így hétfőn a két muzsikus reggel 9-től este 9 óráig 12 témában 200 énekelt verset ad elő Győrött, a Zichy-palotában.
– Annyi mindent reklámoznak, miért ne lehetne József Attila születésnapján a magyar költőket, költészetet is népszerűsíteni – hangsúlyozta F. Sipos Bea.
A „végtelen” koncert programja óránként változik. A diákokra gondolva a nyugatos költők – például Ady, Babits, Tóth Árpád, Kosztolányi, Juhász Gyula – verseivel kezdődik, majd utána Weöres Sándor műveit, illetve jeles napokhoz, ünnepekhez kötődő gyermekdalokat énekelnek óvodásoknak és kisiskolásoknak. A régizenei összeállítás – a Szent István-énekektől Janus Pannoniuson át Fazekas Mihályig – a déli órákban hangzik el, majd 1848-49 énekelt verses emlékezete következik. Az irodalmi barangolás Fecske Csaba és Oláh András költői világának bemutatásával folytatódik, utánuk Reményik Sándor-, Képes Géza- és Radnóti-versekből muzsikál a Hangraforgó, majd az 1956-ra emlékező költeményekből következik válogatás. Este hétkor a Hetek költői csoport tagjainak alkotásait, köztük Ratkó József verseit hallhatja a közönség. A maratoni koncert a kortárs magyar költők
– például Kányádi Sándor, Csoóri Sándor, Mészöly Dezső, Varró Dániel – zengő műveivel zárul.
– Szeretnénk bizonyítani, hogy az ember életében fontos a vers, a muzsika és hogy szegényebb lenne az emberek lelke zene és költészet nélkül – említette végül Faggyas László. (A részletes program a www.hangraforgo.hu oldalon olvasható.)
(A kép alatti szöveg:
Faggyas László és F. Sipos Bea a költészet napján elhangzó kétszáz énekelt verssel a magyar irodalmat akarja reklámozni. Fotó: H. Haranyai Edina)